تبلیغات

4af.ir

کلیپ

همه تجهیزاتی که در اسکی مورد نیاز است

عنوان : همه تجهیزاتی که در اسکی مورد نیاز است

1396/12/20

ورزش اسکی یکی از مفرح ترین ورزش های زمستانی است که هر ساله طرفداران زیادی را جذب می کند. عده ای معتقدند قیمت تجهیزات اسکی بسیار بالاست ولی با توجه به عمر 5 ساله آن، شاید اسکی ورزشی چندان گران قیمت و دور از دسترس نباشد.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ اسکی از آن دست ورزش هایی است که در بعد همگانی کردن آن موانعی بر سر راه وجود دارد. 

آگاهی از پوشاک و تجهیزات لازم در اسکی و آشنایی نسبی با قیمت معمول این تجهیزات باعث می شود تا اسکی باز بتواند با دقت بیشتری وسایل مورد نیاز خود را مهیا کند. 

اسکی همچون بسیاری از رشته های ورزشی نیست که با هر لباس و وسایلی بتوان آن را انجام داد، بلکه به علت محیطی که باید اسکی در آن انجام شود، نیاز به پوشاک مناسب و گرم و تجهیزات ایمنی و خاص دارد. به صورت مثال جوراب های اسکی، دستکش یا کلاه محافظ از جمله مواردی است که شاید در هیچ رشته دیگری نیاز نباشد. 

وسایل اسکی به طور کلی به 2 بخش مهم تقسیم می شود؛ بخش پوشاک اسکی و بخش وسایل جانبی یا همان ست اسکی. 

در بخش پوشاک اسکی، ورزشکار باید در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عینک اسکی دقت لازم را بکار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدی تا پیشرفته موارد مورد نظر را تعیین کنند. 

ست اسکی و وسایل جانبی نظیر چوب اسکی، باتوم، کفش و کلاه ایمنی و کلاه بافت دیگر مواردی هستند که اسکی باز باید در انتخاب آنها دقت لازم را کند. 

       

*** تجهیزات پوشاک اسکی 

تجهیزات در بخش پوشاک اسکی به کاپشن اسکی، شلوار اسکی، جوراب اسکی، دستکش و عینک اسکی تقسیم می شوند. 

کاپشن اسکی یکی از مهمترین تجهیزات اسکی آن هم در فضای سرد و برخی محیط است که دمای بدن را در حالت مطلوبی قرار می دهد و دیگر نیازی به پوشیدن لباس فراوان برای گرم کردن نیست. کاپشن های اسکی اغلب برای اینکه در محیط سفید رنگ برفی به خوبی دیده شوند با رنگ هایی به غیر از سفید انتخاب می شوند. کاپشن های مارک دار اسکی قیمت بالایی دارند، اما کف قیمت آنها 150 هزار تومان می باشد. 

شلوار اسکی نیز که اغلب به صورت ست با کاپشن خریداری می شود، در رشته های مختلف اسکی (آلپاین، اسنوبرد، صحرانوردی) انواع متفاوتی دارد. 

به عنوان مثال، در ورزش اسنوبرد فاق شلوار پایین تر است. 

قیمت شلوارهای اسکی نیز از حدود 150 هزار تومان به بالا است. 

البته مارک های خوب کاپشن و شلوار برای اسکی بازان به صورت ست، قیمت بالایی دارد که به طور معمول به 2 میلیون تومان هم می رسد، ولی اسکی بازان غیر حرفه ای اغلب لباس های ارزان قیمت تری را انتخاب می کنند که با 300 هزار تومان هم می شود یک دست کاپشن و شلوار تهیه کرد.دست ها در ورزش اسکی از حساس ترین بخش های بدن هستند که اغلب بیشتر در معرض خطر یخ زدن و سرما قرار می گیرند. دستکش های اسکی 25 هزار تومان به بالا قیمت دارند.
جوراب های اسکی از جمله تجهیزات اختصاصی ورزش اسکی است که از نظر پزشکی نیز برای جریان سریع و مطلوب خون در پا بکار می روند و پاها را از نظر یخ زدگی ایمن می دارند ولی اغلب توسط اسکی بازان استفاده نمی شوند، جوراب های اسکی قیمتی از 20 هزار تومان به بالا دارند. 

عینک اسکی وسیله ای برای محافظت از چشم در فضای پرانعکاس پوشیده از برف در مقایسه با اشعه های مضر و خطرناک خورشید است. عینک های اسکی نیز اغلب قیمتی بالاتر از 60 هزار تومان دارند. 

در برخی موارد اسکی بازانی که سرمای بیشتری احساس می کنند، در کنار پوشش خود از کلاه بافتنی نیز استفاده می کنند تا گرمای بیشتری را به سر خود هدیه دهند. قیمت این کلاه ها حدود 20 هزار تومان است. *** وسایل جانبی و ست اسکی 

ست اسکی یا وسایل جانبی اسکی آن دسته از وسایلی است که مختص ورزش اسکی است که شامل چوب اسکی، فیکس، باتوم، کفش اسکی و کلاه ایمنی می شود. 

چوب اسکی مهمترین وسیله مورد استفاده در اسکی است. چوب های اسکی در گذشته بسیار بلند بودند، ولی کم کم قوس وسط چوب بیشتر و انتهای آن پهن تر و به طور کلی چوب اسکی ها کوتاه تر شدند. 

اغلب توصیه می شود در حالت مبتدی اندازه چوب اسکی کمی بالاتر از بینی اسکی سوار در حالت ایستاده باشد. 

در انتخاب چوب اسکی عواملی از جمله قد و وزن اسکی سوار حائز اهمیت است. 

فیکس وسیله ای است که به چوب اسکی پیچ شده و کفش ها در آن قفل می شود و در صورت لزوم باز می شود تا از پیچ خوردگی، شکستن و یا دررفتگی جلوگیری کند. 

میزان قیمت چوب و فیکس باهم از حدود 300 هزار تومان به بالا است و در رشته های مختلف (آلپاین، اسنوبرد، صحرانوردی) قیمت های متفاوتی دارد.باتوم وسیله ای است که اغلب با هدف حفظ تعادل خریداری می شود و در انتخاب آن عواملی از جمله قد اسکی باز دخالت دارد و قیمت آن حداقل 40 هزار تومان است. 

کفش اسکی از جمله مهمترین تجهیزات اسکی می باشد که اسکی باز باید در آن احساس راحتی کند و به تعداد بندهای آن نیز توجه ویژه شود و حتی طریقه بستن بندها اهمیت زیادی دارد. 

کفش های با سه بند اغلب برای مبتدی ها و با 4 بند برای حرفه ای ها است. قیمت کفش های اسکی از 200 هزار تومان به بالا است. 

کلاه ایمنی نیز از جمله دیگر وسایلی است که برای حفظ ایمنی سر و در کنار آن گرم نگهداشتن این ناحیه بکار می رود. 

کلاه های ایمنی قیمتی از 100 هزار تومان به بالا دارند. با این حساب، ورزش اسکی از جمله مهمترین ورزش هایی بوده که لازم است وسایل و تجهیزات و پوشاک مورد نظر آن با دقت و توجه به مسائل مختلف تهیه شود. 

بسیاری از لوازم اسکی در میان مبتدیان و حرفه ای ها متفاوت است و در اغلب موارد امکان ارتقاء دادن آنها وجود دارد. 

اسکی از جمله ورزش های پرطرفدار فصل سرماست که با تهیه وسایل و تجهیزات مناسب می توان لذت انجام آن را دوچندان کرد./مح
 
 

 

طراحی و پیاده سازی توسط فردا رایانه © Copyright 2015